معماری
خانه / مذهبی / احادیث / نوروز به روایت امام صادق علیه السلام
نوروز به روایت امام صادق علیه السلام

نوروز به روایت امام صادق علیه السلام

معلی بن خنس نقل می کند که روز نوروز به خدمت امام صادق(علیه السلام) رفتم و حضرت فرمودند:آیا می شناسی این روز را؟

گفتم:فدایت شوم، این روزی است که عجم آن را تعظیم می کند و این روز تحفه ها و هدیه ها برای یکدیگر می فرستند.

حضرت فرمود:سوگند یاد می کنم به حق خانه کعبه، که در مکه معظمه است، که این تعظیم کردن، نیست مگر برای امر قدیمی که تفسیر می کنم آن را برای تو تا بفهمی آن را.

گفتم:ای سید من و آقای من دانستن این مطلب به برکت شما، محبوب تر است نزد من از آن که مردگان من زنده شوند و دشمنان من بمیرند.

حضرت فرمود: ای معلی به درستی که روز نوروز روزی است که حق تعالی در این روز پیمان گرفت از انسان در روز ألست، که وی را به یگانگی بپرستند و از برای او شریک قرار ندهند و در بندگی و پرستیدن هیچ چیز را شریک او نگردانند و ایمان بیاورند به پیامبران و حجت های او بر خلق و امامان و پیشوایان دین و ائمه معصومین(علیهم السلام).

و این اولین روزی است که در آن آفتاب طلوع کرد و بادهای آبستن کننده درختان وزیده است و گلها و شکوفه های زمین آفریده شده است.

و در این روز کشتی حضرت نوح بر کوه جودی قرار گرفته.

و در این روز جبرئیل به حضرت رسول(صل الله علیه وآله) نازل گردید و او را مأمور به تبلیغ نمود، یعنی بعثت پیامبر(صل الله علیه وآله) در این روز بوده، و در این روز حضرت ابراهیم(علیه السلام) بت ها را شکست.

و در این روز بود که پیامبر(صل الله علیه وآله) امر کرد اصحاب خود را که بیعت کنند با امیرالمؤمنین(علیه السلام) و او را با این نام بخوانند، یعنی روز غدیر در این روز بوده است.

در این روز خلافت به حضرت علی(علیه السلام) بازگشت و بار دیگر بعد از کشته شدن عثمان، مردم با حضرت علی (علیه السلام) بیعت کردند، روز خلافت ظاهری آن حضرت دراین روز بوده است.

در این روز قائم آل محمد(صل الله علیه وآله) حضرت امام زمان(ارواحنافداه) ظاهر خواهد شد و بر دشمنان غالب می گردد و در هیچ روز نوروزی نیست مگر آنکه ما انتظار فرج می کشیم و این روز را عجم حفظ کرده و حرمت آن را رعایت نموده و شما آن را ضایع کردید

زادالمعاد، علامه مجلسی، جواهر الکلام- اغسال مستحبه

درباره ی مدیر وب سایت

همچنین ببینید

روز غدير نزد آسمانيان

حدیث از امام رضا (ع) در مورد غدیر  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *