معماری
خانه / تفکر / معنی زندگی چیست ؟
معنی زندگی چیست ؟

معنی زندگی چیست ؟

 

معنی زندگی چیست ؟

و چه چیز می تواند به زندگی معنی ببخشد؟

 

«زندگي» يعني حركت فكري، روحي و رفتاري براي رسيدن به يك هدف. ملاك زنده بودن يك چيز به اين است كه اثر مورد انتظار از او، در او ديده شود. مثلاً وقتي مي‌گوييم «زمينِ زنده» يعني زمين بتواند گياه را بروياند و سرسبز گردد، برخلاف زمينِ مرده كه اين اثر از آن ظاهر نمي‏شود. زنده بودن يك «سخن» به اين است كه اثر مورد نظر را در شنونده بگذارد در حالي‌كه »سخنِ مرده« سخني است كه اثر لازم را ندارد. از يك انسان، انتظار مي‌رود چه اثري را از خود بروز دهد تا بتوان به او گفت: «انسانِ زنده»؟!
زنده بودن انسان به حركت در مسير كمال (خروج از محدوديت) است، تلاش براي دست‌يابي به عقلي منطقي، روحيه‌اي سالم و رفتاري متعادل.
از آنجايي‌كه دين، باعث مي‌شود فكر، روح و رفتار انسان در جهت كمال قرار گيرد و فعال شود، قرآن، دين را حيات بشريت خوانده است.
«معني زندگي» يعني جهت‌دار شدن زندگي به‌سوي يك هدف، هدفي كه منفعتي بيشتر از اهداف ديگر دارد.
معناي زندگي يك نفر «پول» است يعني جهت اصلي زندگي او براي رسيدن به پولِ بيشتر است، يعني او منفعتِ «پول درآوردن» را بيشتر و بهتر از منفعت هرگونه تلاش و فعاليت ديگر مي‌داند.
معناي زندگي يك نفر «زن و بچه‌اش» است، يعني بيشترين تلاش فكري، روحي و رفتاري او براي ارتباط با خانواده‌اش مي‌باشد؛ يعني او احساس خوشايندي را كه از ارتباط با آنها دارد بر منافع ديگر ترجيح مي‌دهد.
معناي زندگي يك نفر «شغل و كارِ» اوست يعني اگر شغلش را از دست بدهد، ديگر هيچ مساله و موضوعي نيست كه فكر و روح و رفتار او را به حركت و تلاش وادارد.
زندگيِ برخي «بي‌معني» است زيرا هيچ موضوعي در زندگي نيست كه براي آنها اولويت و اهميتي بيشتر از ديگر موضوعات داشته باشد. بنابراين اوقات به روزمره‌گي و رفع نيازهاي اوليه جسمي و روحي مي‌گذرد. اينها دورنمايي از زندگي ندارند، زندگي آنها جهت خاصي ندارد و هيچ نقطه روشن و قابل اتكايي نيز در آينده آنها به‌چشم نمي‌خورد.
تعابير خداوند در قرآن بسيار قابل توجه است:
مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَة
«هر فردي چه مرد و چه زن، اگر رفتار شايسته داشته باشد و در همان حال، باور داشته باشد كه خدايي هست، قطعا حال او را تغيير مي‌دهيم و زندگي‌اي تازه به او مي‌بخشيم، زندگي‌اي دلچسب.»
يَعْلَمُونَ ظاهِراً مِنَ الْحَياةِ الدُّنْيا وَ هُمْ عَنِ الْآخِرَةِ هُمْ غافِلُونَ
«…فقط ظاهري سطحي از زندگي روزمره را مي‌فهمند و نسبت به واقعيتِ پشت صحنة آن بي‌توجه هستند!»

معني زندگي شما چيست؟ چه چيزي در زندگي شما نقش محوري را به‌ عهده دارد كه اگر از بين برود ديگر زندگي براي شما بي‌معني خواهد شد؟


چگونه مي‌توان به زندگي معني بخشيد يا معني زندگي را عوض كرد؟!

تفكر در مورد نوع پوشش و چگونگي پوشش و تصميم‌گيري در مورد آن، مي‌تواند مسائلي را براي انسان ملموس ‌كند كه محور زندگي را تغيير ‌دهند، اولويت‌هاي انسان را جابجا ‌كنند، تعريف جديدي از نفع و ضرر، خوبي و بدي ارائه ‌نمايند و وجود انسان را به‌سوي دست‌يابي به حقايقي ديگر سوق ‌دهند و تصميمات انسان را متحول كنند.

 

 

کتاب نگرشی دیگر به حجاب/ حجت الاسلام واسطی

درباره ی مدیر وب سایت

همچنین ببینید

زنی که محبوب دلم بود

زنی که محبوب دلم بود

زنی که محبوب دلم بود دیروز در این سرای تنهایی نشسته بود و پیکر دوست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *