معماری
خانه / مذهبی / احادیث / عوامل سلب آسایش در دنیا چیست؟
عوامل سلب آسایش در دنیا چیست؟

عوامل سلب آسایش در دنیا چیست؟

عوامل سلب آسایش در دنیا چیست؟

عوامل سلب آسایش در دنیا چیست؟

رسول الله صلی الله علیه و آله فرمودند: «الْمُؤمن بَين خَمْسَة شَدَائِد: مُؤْمِنٍ یَحْسُدُهُ وَ مُنَافِقٍ یُبْغِضُهُ وَ کَافِرٍ یُقَاتِلُهُ وَ شَیْطَانٍ یُضِلُّهُ وَ نَفْسٍ تَنازعُه؛ مؤمن با پنج گرفتاري دست به گريبان است: مؤمني ديگر که به او حسادت مي­ورزد، منافقي که با او دشمني مي­کند، کافري که با او مي­ستيزد، نفسي که با او کشمکش دارد و شيطاني که براي گمراهي اش مي‌کوشد.

دنیا باشگاه مؤمن است و این پنج شدت باعث افزایش قدرت انسان می­شود. مشکلات زندگی و شکست­ها همه قدرتی برای رسیدن به الله است. کسی که در یک باشگاه ورزشی ثبت نام می­کند هزینه و وقت خود را صرف می­کند تا به آمادگی بدنی لازم برسد و برای رسیدن سختی زیادی را متحمل می­ شود. بدون گذران این سختی، مهارتی کسب نمی­شود. مادر کانون مهربانی است ولی وقتی فرزندش به سن هفت سالگی می­ رسد بدون هیچ دلسوزی از خود جدا کرده و راهی مدرسه می نماید. خداوند نیز برای تحصیل بندگانش برنامه ریزی نموده و عواملی برای رشد او در دنیا قرار داده است.

مؤمن حسود، منافق و کفار؛

خداوند در سوره مطففین قسمتی از دشمنی کفار را شرح داده ­اند: إِنَّ الَّذِينَ أَجْرَمُوا كَانُوا مِنَ الَّذِينَ آمَنُوا يَضْحَكُونَ/ وَإِذَا مَرُّوا بِهِمْ يَتَغَامَزُونَ/ وَإِذَا انقَلَبُوا إِلَى أَهْلِهِمُ انقَلَبُوا فَكِهِينَ/ وَإِذَا رَأَوْهُمْ قَالُوا إِنَّ هَـؤُلَاءِ لَضَالُّونَ/ وَ مَا أُرْسِلُوا عَلَيْهِمْ حَافِظِينَ/ فَالْيَوْمَ الَّذِينَ آمَنُوا مِنَ الْكُفَّارِ يَضْحَكُونَ/ عَلَى الْأَرَائِكِ يَنظُرُونَ/ هَلْ ثُوِّبَ الْكُفَّارُ مَا كَانُوا يَفْعَلُونَ». (آیات ۲۹ الی ۳۶)

همانا (در دنیا) بدکاران بر اهل ایمان می‌خندیدند. و چون به آنها می‌گذشتند به چشم طعن و استهزا می‌نگریستند. و چون سوی کسان خود باز می‌گشتند به سخن مزاح و فکاهی (به نکوهش نماز و طاعت مؤمنان) با هم تفریح می‌کردند. و چون مؤمنان را می‌دیدند می‌گفتند که اینان به حقیقت مردم گمراهی هستند. در صورتی که آن بدان را موکّل کار و نگهبان اعمال مؤمنان نفرستاده بودند (تا بدین سخنان پردازند). پس امروز هم اهل ایمان به کفار می‌خندند. در حالی که بر تخت ها (ی عزت تکیه زده و دوزخیان را) مشاهده می‌کنند. آیا کافران به نتیجه افعال زشتی که می‌کردند رسیدند؟

نفس أماره

انسان یعنی بخش فطری با بخش طبیعی درگیر است، می­ گوید: زیر بار دین و واجبات نرو بخش انسانی قبول نمی­ کند. می خواهد راحتی زمینی داشته باشد. این منازعه بین نفس و فطرت یک منازعه زیباست که همیشه به زندگی طراوت و شادابی هیجان می ­دهد.

شیطان

«إِنَّ كَيْدَ الشَّيْطَانِ كَانَ ضَعِيفًا؛ (و از آنها بیم و اندیشه مکنید) که مکر و سیاست شیطان بسیار سست و ضعیف است». (سوره نساء/آیه ۷۶).

درباره ی مدیر وب سایت

همچنین ببینید

روش زندگی با مردم

خالِطُوا النَّاسَ مُخَالَطَةً إِنْ مِتُّمْ مَعَهَا بَكَوْا عَلَيْكُمْ وَ إِنْ عِشْتُمْ حَنُّوا إِلَيْكُمْ.   با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *