معماری
خانه / بهداشت و سلامت / انواع بیماریها و درمان آنها / دلایل غلظت خون و راه درمان

دلایل غلظت خون و راه درمان

دلایل غلظت خون و راه درمان

%d8%af%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%84-%d8%ba%d9%84%d8%b8%d8%aa-%d8%ae%d9%88%d9%86-%d9%88-%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86

افزایش تعداد گلبول های قرمز در واحد حجم خون را اصطلاحا غلظت خون می گویند. میزان هموگلوبین خون در زنان باید بین ۱۲ تا ۱۴ گرم در دسی لیتر و در مردان بین ۱۴ تا ۱۶ گرم در دسی لیتر باشد و اگر این عدد در زنان از ۱۶ و در مردان از ۱۸ بالاتر برود، بیماری غلظت خون محسوب می شود. در بسیاری از موارد، افزایش غلظت خون به صورت کاذب است، به این معنا که میزان هموگلوبین خون مناسب است، ولی به دلایلی مانند کم آبی بدن، در آزمایش این مقدار بالا نشان داده می شود.

علل غلیظ شدن خون کدامند؟

در برخی مواقع غلظت خون به خاطر استعمال سیگار است و به دلیل کاهش اکسیژن خون، فرد دچار غلظت خون می شود. افرادی که به بیماری قلبی و ریوی دچار هستند نیز ممکن است دچار غلظت خون شوند. زندگی در جاهایی که اکسیژن کم است، مانند زندگی در مناطق کوهستانی (ارتفاعات) نیز منجر به ایجاد غلظت خون افراد می شود، اما این دلایل زمینه ساز سرطان نیستند.

ولی برخی از غلظت های خون، بیماری های زمینه ای سرطان هستند. «پلی سیتمی ورا» نوعی بیماری یا اختلال خونی است که در آن مغز استخوان بیش از حد مورد نیاز، گلبول قرمز می سازد و این مدل امکان دارد به سرطان خون تبدیل شود. استرس، کار و فعالیت زیاد بر روی بیماری غلظت خون تاثیری ندارد و تنها باعث بروز غلظت خون کاذب می شود.

علائم غلیظ شدن خون چیست؟

از علائم بالینی بیماری غلظت خون می توان به برافروختگی پوست صورت، قرمزی چشم ها، اختلالات هوشیاری، منگی، سردرد، خواب آلودگی و گزگز دست و پا اشاره کرد.

غلظت خون در چه کسانی بیشتر است؟

بعد از سن بلوغ، وجود هورمون هایی در مردان تحریکاتی در سیستم خون سازی بدن ایجاد می کند که موجب می شود میزان غلظت خون در مردان دو گرم نسبت به زنان بالاتر رود. چنانچه فردی دچار غلظت خون باشد، باید علت غلظت خون را از یک فوق تخصص خون و سرطان جویا شود.

خون تیره همیشه غلیظ نیست

خونی که در سرخرگ ها جریان دارد، شفاف و قرمز رنگ است، اما خونی که در سیاهرگ ها وجود دارد، تیره رنگ است و اکسیژن کمی دارد. اکسیژن این خون در سیاهرگ مصرف شده، به بافت ها آمده و حین گردش، مقداری از فضولات گردش سلولی هم به آن اضافه شده و این خون به قلب و ریه برمی گردد تا دوباره اکسیژن بگیرد، بنابراین خون تیره لزوما غلیظ نیست، ولی خون غلیظ به طور قطع تیره هست.

غذای چرب تاثیری بر غلظت خون ندارد

این بیماری در اثر خوردن غذاهای ناسالم، چرب و روغن نباتی مایع و جامد ایجاد نمی شود و مصرف میوه ها و یا نوشیدن آب انار که در فرهنگ ما برای کاهش غلظت خون توصیه می شود بر کاهش هموگلوبین خون تاثیری ندارد.

باید به پزشک متخصص مراجعه کرد

چنانچه فردی دچار غلظت خون باشد، باید علت غلظت خون را از یک فوق تخصص خون و سرطان جویا شود. تنها راهی که نشان می دهد فردی غلظت خون دارد یا نه، دادن آزمایش خون و اندازه گیری هماتوکریت است. در بین برخی افراد باب شده که می گویند چنانچه غلظت خون دارید قرص آسپیرین استفاده کنید و یا خون اهدا کنید، در حالی که دو مورد فوق تنها در حد یک مسکن ساده بوده و نیاز است افراد علت غلیظ شدن خون را با مراجعه به پزشک متخصص جویا شوند و چنانچه غلظت خون علتی زمینه ای دارد، متناسب با تشخیص پزشک به درمان بپردازند.

چطور درمان می شود؟

برای درمان غلظت خون کاذب از مایعات و در غلظت خون اولیه از خون گیری و داروها استفاده می شود و در نهایت در غلظت خون ثانویه باید بیماری های زمینه ای که موجب بروز غلظت خون شده اند، برطرف شوند. وقتی پزشک متخصص با توجه به جواب آزمایش متوجه شد که علت بروز غلظت خون در فرد، اولیه است یا ثانویه، درمان را آغاز می کند.

برای رفع غلظت خون بهتر است که آویشن را همراه با چند عدد عناب دم کرده و روزی چند بار مصرف کنید. اگر علت ثانویه بود، درمان علت زمینه ای – قلبی یا ریوی – را در صورتی که امکان پذیر باشد، آغاز می کند و در کنار آن هرگاه غلظت خون از ۵۶ درصد در مردان و ۵۲ درصد در زنان بالاتر برود، بخشی از خون کشیده و دور ریخته می شود. این کار نیز به شکل استاندارد انجام می شود تا غلظت خون کاهش پیدا کند. در واقع به بیمار فقر آهن می دهیم تا دچار غلظت خون نشود. حال اگر علت پرخونی براثر علت اولیه یعنی ناشی از مغز استخوان باشد، در این حالت باید به درمان علت بیماری خونی بپردازیم و با خروج خون از یکی از رگ ها، میزان گلبول های قرمز خون را تنظیم کنیم.

چطور جلوگیری کنیم؟

افراد بهتر است هم برای جلوگیری از غلیظ شدن خون و هم برای کمک به نیازمندان، به طور مستمر خون بدهند. مردان بهتر است هر سه ماه و زنان هر چهار ماه یک بار خون شان را اهدا کنند./ایسنا

منبع: ashpazbashy.com

1111-%d8%a8%d9%86%d8%b1-%d9%82%d8%b1%d8%b9%d9%87-%da%a9%d8%b4%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%da%86%d9%be

درباره ی مدیر وب سایت

همچنین ببینید

مبتلایان به “سل”، درمان را نیمه کاره رها نکنند + آمار مبتلایان در ایران

رییس بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به اینکه در حال حاضر امکان غلبه کامل بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *