معماری
خانه / بهداشت و سلامت / انواع بیماریها و درمان آنها / تغذیه می‌تواند بر میگرن تاثیر بگذارد

تغذیه می‌تواند بر میگرن تاثیر بگذارد

تغذیه می‌تواند بر میگرن تاثیر بگذارد

%d8%b3%d8%b1-%d8%af%d8%b1%d8%af

دکتر وینسنت مارتین از بخش پزشکی داخلی دانشکده پزشکی دانشگاه سینسیناتی گفت: حذف قهوه‌ی صبحگاهی، خوردن غذاهای فرآوری شده که نیترات و مونوسدیم گلوتمات (MSG) بالایی دارند و افراط در خوردن الکل، محرک‌های احتمالی سردرد برای کسانی هستند که با میگرن دست و پنجه نرم می‌کنند.
دو رویکرد متفاوت در پیشگیری از سردرد به وسیله‌ی تغذیه وجود دارد. رویکرد اول، رژیم حذفی است که در آن از غذاها و نوشیدنی‌هایی که به عنوان محرک‌های سردرد شناخته شده‌اند پرهیز می‌شود. رویکرد دوم، پیروی از رژیمی است که ترکیبات آن می‌توانند از سردرد پیشگیری کنند. محققان بعد از بررسی بیش از ۱۸۰ مطالعه که در زمینه‌ی تغذیه و میگرن انجام شده بودند، به این نتایج رسیدند.
محققان گفتند: یکی از مهمترین محرک‌های سردرد، کنار گذاشتن کافئین است. بیایید در نظر بگیریم که شما هر روز صبح ۳ یا ۴ فنجان قهوه می‌نوشید و برای یک روز، به این روند صبحگاهی نرسیدید. احتمالا در آن روز شما یک سردرد تمام و کمال به علت کنار گذاشتن کافئین را تجربه خواهید کرد.
از سوی دیگر، کافئین بیش از حد هم می‌تواند باعث خطر شود. ۴۰۰ میلی‌گرم – هر فنجان ۱۲۵ میلی‌گرم است – حداکثر مقدار برای بیماران مبتلا به میگرن است. محققین گفتند که مقادیر زیاد کافئین علاوه بر سردرد، می‌تواند باعث اضطراب و نشانه‌های افسردگی شود.
یکی دیگر از محرک‌های میگرن MSG است. MSG یک بهبود دهنده‌ی طعم است که در انواع غذاهای فرآوری شده مانند غذاهای یخ زده یا کنسرو شده، سوپ‌ها، غذاهای بین‌المللی، اسنک‌ها، سس و پودر سالاد، کچاپ، سس باربیکیو و به وفور در آشپزی چینی وجود دارد.
محققان توضیح دادند: شما می‌توانید MSG را با کمتر خوردن غذاهای فرآوری شده حذف کنید و بیشتر غذاهای طبیعی مانند سبزیجات تازه، میوه‌ی تازه و گوشت تازه بخورید. MSG زمانی بیشترین تحریک را دارد که به شکل مایع مانند سوپ مصرف شود.
نیترات، ماده‌ی نگه دارنده در غذاهای فرآوری شده مانند بیکن، سوسیس و کالباس است تا رنگ و طعم آن حفظ شود. محققان گفتند که در مطالعه‌ای دریافتند از نظر آماری، ۵ درصد از افرادی که به میگرن مبتلا بودند، بیشتر احتمال دارد تا در روزی که نیترات مصرف کرده‌اند دچار حمله شوند.
الکل یکی از محرک‌هایی است که مکررا تاثیر آن توسط بیماران گزارش شده است.
گرایش بسیاری به رژیم بدون گلوتن وجود دارد، اما تنها زمانی در کاهش سردردها موثر هستند که بیمار از بیماری سلیاک رنج ببرد که می‌توان آن را توسط آزمایش خون یا نمونه برداری از روده مورد آزمایش قرار داد.
بر اساس گفته‌ی محققان، تا به کنون ۳ رژیم جامع وجود داشته است که ترکیبات آن می‌توانست از سردرد پیشگری کند مانند رژیم کم چربی و کم کربوهیدرات، و همچنین آن‌هایی که مقدار اسید چرب امگا ۳ را افزایش می‌دهند و مقدار اسید چرب امگا ۶ را کاهش می‌دهند.
آن‌ها گفتند، رژیم کم چربی، مقدار چربی در رژیم روزانه را به کمتر از ۲۰ درصد انرژی مورد نیاز محدود می‌کند. زیبایی این رژیم‌ها آن است که نه تنها سردرد را کاهش می‌دهند، بلکه می‌توانند باعث کاهش وزن هم بشوند و از بیماری‌های قلبی پیشگیری کنند.
رژیم‌های کم کربوهیدرات مانند رژیم کتوژنیک، می‌تواند تناوب سردرد ها را کم کنند اما رژیمی نیست که بدون نظارت دقیق پزشک انجامش داد. این رژیم، کربوهیدرات را بیشتر از رژیم معروف آتکینز محدود می‌کند.
یکی از رژیم‌هایی که برای افرادی که دچار حمله‌های میگرنی متناوب می‌شوند، مفید است، آن‌هایی است که سطح امگا۳ شما را افزایش می‌دهند و از سطح امگا۶ شما می‌کاهند واین یعنی کنار گذاشتن روغن‌های چنداشباع نشده‌ی سبزیجات (مانند ذرت، آفتابگردان، گلرنگ و سویا) و استفاده از ورغن دانه‌ی کتان به جای آن. غذاهایی که باید مصرف شوند، چیزهایی مانند بذر کتان، سالمون، هالیبوت، ماهی روغن و اسکالوپ است و باید از چیزهایی مانند بادام زمینی و بادام هندی پرهیز شود.
حال، افرادی که مبتلا به میگرن و سردرد هستند، گزینه‌های خوراکی بیشتری دارند. در نهایت، رژیمی که از نظر سردرد سالم باشد، غذاهای فرآوری شده را حذف می‌کند، کافئین را به حداقل می‌رساند و سرشار از میوه‌ها، سبزیجات، ماهی و گوشت بدون چربی است. محققان گفتند: علاوه بر این‌ها، شما همانی هستید که می‌خورید.

منبع: ashpazbashy.com

1111-%d8%a8%d9%86%d8%b1-%d9%82%d8%b1%d8%b9%d9%87-%da%a9%d8%b4%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%da%86%d9%be

درباره ی مدیر وب سایت

همچنین ببینید

زنان حسود بیش از سایرین در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند!

 زنان حسود بیش از سایرین در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند!   آیا شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *