معماری
خانه / بهداشت و سلامت / تغذیه / با این میوه خون خود را تصفیه کنید

با این میوه خون خود را تصفیه کنید

با این میوه خون خود را تصفیه کنید

%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d9%85%db%8c%d9%88%d9%87-%d8%ae%d9%88%d9%86-%d8%ae%d9%88%d8%af-%d8%b1%d8%a7-%d8%aa%d8%b5%d9%81%db%8c%d9%87-%da%a9%d9%86%db%8c

می‌دانید که انار یک تصفیه ‌کننده خون بوده و برای کبد بسیار مناسب است. به این دلیل از قدیم خوردن این میوه برای شفافیت پوست توصیه می‌شده است. مطالعات متعدد نشان داده که عادت به خوردن این میوه مانع تشکیل پلاک ‌های دندانی و بروز پوسیدگی دندان می‌شود.

تقویت قلب

نکته مهمی که باید درباره انار بدانیم خاصیت حفاظتی آن در برابر بیماری ‌های قلبی است. انار احتمال ابتلا به بیماری ‌های قلبی را با کاهش فشار خون، جلوگیری از اکسید شدن LDL و تشکیل پلاک در دیواره عروق پایین آورده و ریسک ابتلا به گرفتگی عروق را کم می‌کند.

رب انار

یکی از فرآورده‌ های پرمصرف این میوه رب انار است. فرآورده ‌ای که به بهانه وفور این میوه در برخی مناطق مانند یزد و شهرهای شمالی کشور تهیه می‌شود. به این ترتیب که آب انار را جوشانده و آن را تغلیظ می‌کنند و به عنوان چاشنی به خصوص در خورش فسنجان و تهیه زیتون پرورده مورد استفاده قرار می ‌دهند. البته این رب می‌ تواند ترش و یا شیرین باشد که با افزودن کمی شکر و یا آب نارنج و یا آبغوره این مزه‌ ها

تقویت خواهند شد.

ترکیب انار و گلپر

خوردن این میوه و آب آن به دلیل ترکیباتی که دارد، یبوست ‌آور است و خوردن ‌اش به همراه هسته مانند یک ملین عمل می‌کند اما به دلیل ایجاد مشکلاتی به هنگام دفع، بهتر است که یک چهارم آن را با هسته و بقیه ‌اش را بدون هسته میل کنید.

ضمنا از آنجا که این میوه نفاخ است، مصرف آن با گیاه معطری مانند گلپر که طبع گرمی دارد، خاصیت نفاخ بودن را از این میوه می‌گیرد. خوردن انار یا آب آن به تنهایی سوء‌ هاضمه ‌آور بوده و سوزش معده به دنبال دارد. به این دلیل خوردن ‌اش با گلپر توصیه می‌شود. یادتان باشد که خوردن مقدار کمی از انار گلپر زده بعد از غذا به هضم غذا کمک می‌کند.

میوه بارداری

خانم‌ های باردار نیز بهتر است در این دوران انار میل کنند زیرا این میوه هم علایم ویارشان را کاهش می‌دهد و هم به رشد جنین کمک می‌کند.

آش انار

با این میوه می ‌توانید آشی گرم تهیه کنید به نام آش انار که یزدی‌ ها آن را پخته و بیشتر از همه میل می‌کنند. طرز تهیه‌ اش به این ترتیب است که برنج و لپه را به همراه سبزی آش (جعفری و گشنیز) و کمی سیر طبخ کرده و سپس نیم ساعت قبل از برداشتن آش از روی حرارت به آن آب انار یا رب انار می ‌افزایند و به جای نعناع داغی که به سایر آش‌ها اضافه می‌شود، به آن کمی گلپر می‌ زنند.

منبع: ashpazbashy.com

درباره ی مدیر وب سایت

همچنین ببینید

سوره مبارکه عنکبوت آیه ۴۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *