معماری
خانه / متفرقه / امکان تعیین دقیق قبله بر اساس تابش خورشید در ظهر امروز
امکان تعیین دقیق قبله بر اساس تابش خورشید در ظهر امروز

امکان تعیین دقیق قبله بر اساس تابش خورشید در ظهر امروز

 

کارشناس نجوم از وضعیت تعیین قبله بر اساس تابش خورشید خبر داد و گفت: امروز راس ساعت ۱۳ و ۴۸ دقیقه به وقت تابستانی ایران، خورشید دقیقا بر کعبه عمود می تابد که می توان قبله را دقیق، مشخص کرد.

علی آزادگان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با رواج ابزارهای مکان یابی دیجیتال و گوشی های هوشمند تعیین جهت و قبله یابی کاری ساده شده اما برای کسانی که شاید خیلی به این ابزارها اطمینان ندارند امروز فرصت خوبی خواهد بود تا با استفاده از خورشید جهت قبله را در هر شهر و کشوری تعیین کنند.

وی افزود: امروز هفتم خرداد ماه ۱۳۹۷ راس ساعت ۱۳ و ۴۸ دقیقه به وقت تابستانی ایران خورشید دقیقا بر کعبه عمود می تابد و خانه خدا در این لحظه سایه ای نخواهد داشت.

آزادگان با بیان اینکه این لحظه در واقع همان ظهر شرعی یا لحظه اذان ظهر به افق مکه مکرمه است، خاطر نشان کرد: برای همه ساکنان این کره خاکی که در این ساعت می توانند خورشید را ببینند امکان دانستن جهت دقیق قبله فقط با ایستادن رو به خورشید میسر خواهد شد.

به گفته این کارشناس نجوم، البته برای دانستن دقیق جهت قبله می توان از چوب یا میله ای که عمودی در زمین فرو رفته استفاده کنید و جهت مخالف سایه، جهت قبله خواهد بود.

وی گفت: این اتفاق روز ۲۵ تیرماه ۱۳۹۷ راس ساعت ۱۳ و ۵۷ دقیقه دوباره تکرار خواهد شد.

🌐 منبع: خبرگزاری مهر

👆لطفا منتشر کنید👆

☑️ کانال عصر دانایی در پيام‌رسان ایتا و سروش👇

👉 http://eitaa.com/joinchat/620036099C2dc1b7aaa1

👉 https://sapp.ir/asredanaee

درباره ی مدیر وب سایت

همچنین ببینید

رشد در عین فشار

رشد در عین فشار         ☑️ کانال عصر دانایی در پيام‌رسان ایتا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *