معماری
خانه / بهداشت و سلامت / تربیت کودک / آیا فقط كتك‌ زدن، كودك‌ آزاری است؟
آیا فقط كتك‌ زدن، كودك‌ آزاری است؟

آیا فقط كتك‌ زدن، كودك‌ آزاری است؟

آیا فقط كتك‌ زدن، كودك‌ آزاری است؟

خيلي از آدم‌ها فكر مي‌كنند فقط كتك‌زدن كودك‌آزاري محسوب مي‌شود و امروزه در جامعه ايران خوشبختانه خانواده‌هاي زيادي مي‌دانند نبايد فرزندشان را تنبيه بدني كنند اما در مورد كودك‌آزاري عاطفي اطلاعات كافي ندارند.

يك علت مهم اين است كه والدين ممكن است در خانواده‌اي بزرگ شده باشند كه در آن به نيازهاي عاطفي‌شان توجه نشده باشد بنابراين بدون اينكه متوجه باشند، چنين جوي را طبيعي قلمداد مي‌كنند و حواسشان نيست كه رفتارشان باعث آسيب به كودكشان مي‌شود.

تعریف كودك‌ آزاري:
مجموعه رفتارها يا گفتارهايي كه انجام دادن يا انجام ندادنشان باعث وارد شدن نوعي آسيب عاطفي، فيزيكي يا جنسي به كودك شود و اين احساس را در او به وجود آورد كه خوب و دوست‌داشتني و مورد احترام نيست و ناخواسته است.

آمارها نشان مي‌دهد ۷۰ درصد آزارهايي كه به كودكان از نظر عاطفي و جسمي وارد مي‌شود، از سوي غريبه‌ها نيست و در چارچوب خانواده اتفاق مي‌افتد و به‌وسيله مراقبان و افراد نزديك انجام مي‌شود بنابراين بايد خيلي حواسمان باشد كه ناخواسته به فرزندمان آسيب نزنيم و اگر احيانا اطرافمان كسي ناخواسته يا عمدي به فرزندش آزار مي‌رساند، احساس مسئوليت كنيم.

تشخيص موارد سوءاستفاده و آزار جسمي و فيزيكي كودكان خيلي سخت نيست. من مي‌خواهم به آزارهاي عاطفي بپردازم كه ممكن است براي آدم‌هاي تحصيلكرده، خانواده‌هاي فرهيخته و حتي خوب هم ناشناخته باشد. وقتي والديني خوب و متشخص‌اند، لزوما به اين معني نيست كه فرزندشان را آزار عاطفي نمي‌دهند و بلدند با چه اصولي با او رفتار كنند كه باعث آزارش نشوند.

مصاديق عاطفي کودک‌آزاري:

آزارهاي عاطفي انواع و مصداق‌هاي مختلفي دارد كه معمولا از خانواده‌ها سر مي‌زند اما مي‌توان برخي از آنها را به مربيان مهد و معلم‌ها هم تعميم داد؛ از جمله:

تو را نمي‌خواستم:
ما موارد متعددي را مي‌بينيم كه والدين يا يكي از آنها مثلا به فرزند ۷-۶ ساله‌شان مي‌گويند ما نمي‌خواستيم تو به دنيا بيايي و مامان اتفاقي تو را باردار شد وگرنه همين دو تا بچه برايمان كافي بود. البته حالا خيلي دوستت داريم.

برخي مادرها هم به محض بروز مشكلي با همسرشان، به كودك مي‌گويند اگر تو نبودي، حتي يك روز هم با پدرت زندگي نمي‌كردم!

اين حرف‌ها احساس زيادي و ناخواسته بودن شديدي به كودك مي‌دهد و فكر مي‌كند وجودش در اين دنيا ناخواسته بوده يا باعث رنج مادرش شده است و اگر او به دنيا نمي‌آمد، والدينش مي‌توانستند زندگي راحت‌تري داشته باشند. در واقع چنين پدر و مادر‌هايي فكر مي‌كنند به فرزندشان ابراز محبت و لطف مي‌كنند در حالي كه همزمان به او پيغام ناخوشايند و آزاردهنده‌اي مي‌دهند.

گاهي هم پدر يا مادر به بچه مي‌گويند اي كاش تو هيچ وقت به دنيا نمي‌آمدي يا خيلي وقت‌ها مي‌شنويم به كودك مي‌گويند كي مي‌شود من بميرم و از دست تو راحت شوم!

بيان چنين جمله‌هايي حس بدي به كودك مي‌دهد و احساس مي‌كند وجودش باعث ناراحتي ديگران شده است. حتما شما هم موارد زيادي از زندگي‌هاي مشترك را ديده‌ايد كه در آن زن يا مرد اختلاف‌هاي عميق دارند، فضاي عاطفي‌شان سرد است و مشكلات جدي زناشويي دارند اما به زندگي مشترك ادامه مي‌دهند و به جاي اينكه درباره ناتواني‌ها و نقايص موجود حرف بزنند، بارها بچه‌ها را قرباني مي‌كنند و مي‌گويند تنها دليل ادامه زندگي‌شان، بچه‌هاست در حالي كه بدون اينكه بدانند، اين برخورد كودك را آزار مي‌دهد.

سختي به خاطر تو:
پدر و مادري كه مدام به فرزندشان مي‌گويند من به خاطر تو از تمام خوشي‌ها و تفريحات چشم‌پوشي كرده‌ام، او را آزار مي‌دهند. همه ما مي‌دانيم وظيفه نگهداري و مراقبت از بچه‌ها، برعهده والدين است و هر آنچه براي فرزندشان انجام مي‌دهند جزو وظايفشان است. اين اصولي نيست كه در اين راه خود را از تمام لذت‌ها، تفريح‌ها و ارتباط‌ها محروم كنند و اگر به دليلي مجبور به انجام اين كار هستند، بيان مدام آن كار درستي نيست و مصداق كودك‌آزاري است. متاسفانه گاهي يكي از همسران، در خانواده‌اي كه در آن مشكلات عاطفي زيادي وجود دارد، خود را در نقش يك فرد قرباني شده براي همسر و فرزندانش به تصوير مي‌كشد و به نوعي احساس گناه و دلسوزي در بچه‌ها برمي‌انگيزد. او با اين كار به نوعي مي‌خواهد خشم خود را به همسرش نشان دهد و اعلام كند از رفتارهاي او ناراضي است چون نمي‌تواند مستقيم ناراحتي و خشم خود را ابراز كند.

به اسم صدا نزدن كودك:
متاسفانه برخي پدر و مادرها فرزندشان را با عبارت‌ها و واژه‌هايي مثل «هي بچه»، «هي دختر»، «هي پسر» و… صدا مي‌زنند. برخي هم ناسزايي چاشني اين عبارت مي‌كنند.

درباره ی مدیر وب سایت

همچنین ببینید

راه‌ حل‌های پیشنهادی برای جلوگیری از ناسزاگویی در کودکان

راه‌ حل‌های پیشنهادی برای جلوگیری از ناسزاگویی در کودکان

در این بخش برای کودکانی که فحش می دهند، روشهای درمانی را مورد بحث قرار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *